Strona główna> Blog practice>15stominutowe testy – EUvox 2014 Polska

04.201424

head

15stominutowe testy – EUvox 2014 Polska

Czas na kolejną odsłonę cyklu „15stominutowe testy”. Dzisiaj świeżynka – aplikacja rozpoznająca preferencje wyborcze >>EUvox 2014 Polska<<. Celem istnienia tej strony jest pomoc wyborcom w określeniu ich politycznych preferencji przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Więcej można o niej przeczytać >>tutaj<<. Aplikacja wystartowała dzisiaj (24.04.2014), także jest duża szansa, że będzie przyjemnie zarobaczona i jest to jedna z przyczyn, dla których wziąłem sobie ją na cel. Druga to uczestnictwo w tym projekcie mojej Alma Mater – Uniwersytetu Pedagogicznego, a dokładniej najlepszego instytutu w tymże, czyli Instytutu Politologii. O ile o treści na stronie się nie martwię to już z samym funkcjonowaniem może być różnie. Mam nadzieję, że zostanę oczarowany przez tę aplikację. ;)

 

Krótkie wyjaśnienie zasad, dla osób, które nie miały okazji przeczytać >>poprzednich artykułów<<. Mam 15 minut na znalezienie dowolnymi metodami jak największej ilości błędów w aplikacji, korzystając z dowolnego oprogramowania. Nie sprawdzam kodu, interesuje mnie tylko produkt przedstawiony odbiorcy. Błędy zapisuje na kartce, tworzenie print screenów i dokładniejszych opisów ma już miejsce po upływie czasu.

 

Wszystko jasne? No to zaczynamy.

 

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było odpalenie Chrome’a z włączoną konsolą, Xenu (nic mi nie dał), IE oraz Safari (to taka przeglądarka, jakby ktoś nie wiedział :P). Jak już na każdej przeglądarce włączona była strona wziąłem się do roboty. Na początek skan zapisków:

skan

I teraz objaśnienie co poeta miał na myśli:

1. Na >> stronie głównej<< znajduje się przycisk „Login”. Jako że od niego zacząłem nie wiedziałem jeszcze do czego się mogę zalogować, ale szybko się okazało, że do niczego gdyż ów przycisk prowadzi… do strony głównej:

1

Później dowiedziałem się, że można zapisać swój wynik i logując się można go ponownie zobaczyć. Przynajmniej w teorii. ;)

2. Po kliknięciu na „Start” na stronie głównej przechodzimy do formularza, który „każe” nam odpowiedzieć na pytania zanim rozpoczniemy korzystanie z aplikacji. „Każe” jest w cudzysłowie, ponieważ nie ma żadnej walidacji i po kliknięciu w strzałkę przechodzimy dalej.

2

Jak się później przekonałem brak walidacji był zamierzony, żaden formularz nie jest obowiązkowy, ale na pozostałych jest o tym informacja. Ktoś zapomniał ją umieścić na jednej stronie. Pech chciał, że na pierwszej. ;)

3. Ten błąd jest często spotykany na różnych stronach:

33

Na końcu zdania winno się stawiać kropki. Nie wiem czy taki był wymóg biznesu czy to programiści stwierdzili, że tak będzie ładniej, ale nie jest. W EUvox niestety w wielu miejscach kropek brakuje.

4. Przy ustalaniu preferencji można za pomocą wrócić do poprzedniego pytania. Wyjątek stanowi ostatnie pytanie, gdzie po naciśnięciu na odpowiedź system przechodzi dalej bez możliwości powrotu. Według mnie albo nie powinno być powrotu w ogóle albo możliwość powrotu z następnego ekranu. Nawet komunikat „Tu już nie wrócisz. Kontynuować?” dałby radę.

4

5. W punkcie drugim był już pokazany formularz, z możliwością wyboru odpowiedzi z listy. Jest tych formularzy kilka zanim się dojdzie do wyników a wszystkie łączy jeden błąd – zbyt długie odpowiedzi nie wyświetlają się poprawnie po wyborze:

5

6. Jaki ostatni krok aplikacja pyta nas o adres email, informując nas, że podając go zgadzamy się na warunki i zasady EUVOX. Nie dlaczego chwilę później owe warunki i zasady stają się „terms and conditions”. Tłumacz zaspał?

6

7. No dobra, pokażcie termsy i conditionsy. Klikamy na link i… FAQ? Czujne oko wychwyciło już na pewno adres docelowy odnośnika widoczny na screenie powyżej. Zamiast do „terms and conditions” trafiamy do „Najczęściej zadawanych pytań”.

7

8. Na dole strony w trakcie przechodzenia przez poszczególne kroki widoczny jest pasek „Partners”. Z tym, że nie zawsze jest widoczny, bo przy mniejszej rozdzielczości znika napis. Mógł też to ktoś przetłumaczyć na „Partnerzy”. Dodatkowo na wybranych ekranach pasek nie rozwija się (jak na przykład na ekranie ze screena poniżej). Co ciekawe na Safari pasek jest cały czas rozwinięty.

3

9. Ok. pobawmy się jeszcze chwilę polem „email” skoro nie ma możliwości przeczytać warunków i zasad. Na początek wpiszę sporo znaków:

9a

Strona grzecznie informuje, że email jest błędny. Ok, to dopiszę małpę, jeszcze więcej znaków i na końcu dam .pl:

9b

Zbyt długiego adresu strona już nie przewidziała, ale też nie chce go przepuścić, dlatego uznała, że będzie udawać, że go nie ma i wszystko będzie dobrze. Co ciekawe jest to też częste podejście biznesu do błędów oprogramowania. ;)

10. Ok, przeszedłem całość, zobaczyłem wyniki i nagle:

10

To po co mi ją pokazujecie? Żeby narobić smaku? To napiszcie kiedy będzie aktywna albo ukryjcie całość, a nie w domyśle „Ta funkcja nie jest jeszcze aktywna, ale może kiedyś będzie. Chyba, że nie będzie. Jeszcze nie wiemy. Albo wiemy, ale nie powiemy.”.

I na końcu zdania stawia się kropkę.

Tyle wyszło, w sumie mało. Trochę miałem pecha, bo pierwsze kliknięcie po skończonym czasie doprowadziło mnie do tego:

pofakcie

Cóż, po czasie się nie liczy, także zostaje 10. Nie spodziewałem się, że na tej stronie będzie wprowadzonych aż tyle danych. Dużo czasu straciłem tylko na przechodzeniu przez kroki, przez co nie miałem tak naprawdę okazji zobaczyć angielskiej wersji. Jestem ciekawy czy zamierzenia pomysłodawców zostały w całości zrealizowane przez programistów, bo widzę duże pole do popisu jeśli chodzi o rzeczy, które mogły pójść źle. Trzymam kciuki, że poza błędami, które ja znalazłem aplikacja działa perfekcyjnie. ;)

Po dzisiejszym, prawie sponsorowanym odcinku za co tym razem powinienem się zabrać? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach. :)

Andrzej Poniedziałek,

Andrzej Poniedziałek WorkIT

 • marian

  Dramat ! Andrzej się skończył zanim się zaczął. Budowanie testerskiego fejmu i słagu na żebrolajkach żeby zarobić na flanelowe koszule jest żałosne.

 • Stefan Janusik

  Świetne to jest a jak lekko się czyta. Oby tak dalej Andrzej. Kochamy cie!

 • Socjopata

  Weź się wreszcie za coś dużego.

  • Andrzej Poniedziałek

   Za ZUS chce się zabrać, ten artykuł powstał dość spontanicznie.

   • Owoc życia twojego jeZUS

    żeby Zus się za Ciebie nie zabrał :)

testowanie oprogramowania | outsourcing testów | software testing | testerzy